Бъбречната криза е една от най-честите прояви на камъни в бъбреците. Едва ли има някой, който е прекарал криза да не си спомня за нея, като една от най-силните болки в тялото.
Какви са характерните симптоми?
Бъбречната криза представлява:
-Много силна болка в хълбока (най-често само от едната страна), която отива надоля към слабините
-Появява се внезапно и има коликообразен характер – от тук и името и бъбречна колика
-Болката не се влияе от положението на тялото
-Съпроводена е с гадене и повръщане, като е възможно да има и температура
Защо се появява бъбречната криза?
Причината за кризата са камъните в бъбреците! Най-често това е малко камъче, което е “тръгнало” да се придвижва от бъбрека към пикочния мехур. Това движение на камъка по уретера (тръбичката, по която урината отива от бъбрека в пикочния мехур), предизвиква запушване на урината и надуване на бъбрека с вода (т.нар. хидронефроза). Също така, движението на камъка по уретера е съпроводени със спазми в него, от където и коликообразния характер на болката. Реално болката продължава, докато камъка не слезе в пикочния мехур и бъбрека не се отпуши. Това може да отнеме различно време от минути, до часове и дни и е много индивидуално, като зависи от големината на камъка, състоянието на уретера и др.
Какво да правим при криза?
Най-важното при бъбречна криза е да потърсите спешно лекарска помощ! Колкото и банално да звучи лечението на бъбречната криза е спешно състояние, с което трудно бихте се справили сами в къщи. Много често, поради гаденето и повръщането приема на лекарства през устата е безсмислен, тъй като те не могат да се усвоят и тогава се налага прилагането им мускулно или венозно. Най-често се използват силни обезболяващи и нестероидни противовъзпалителни, който премахват болката и разширяват уретера, като по този начин улесняват преминаването на камъка. Лекарствата като Бускулизин, НоШпа, Дикложенак и др могат да се използват самостоятелно или най-добре в комбинация, като се добавят и водно-солеви вливания. Важно е да кажем че около 70% от камъните преминават (изпикават се) сами и не се налагат други мерки. Едва при липса на ефект от консервативното (медикаментозно лечение) може да се налжи да се предприемат и други мерки, като разбиване с ударни вълни, поставяне на тръбичка в уретера (т.нар. стент ДЖ) или лазерно разбиване.
Как да се предпазим от бъбречната криза?
Най-важните за профилактиката на кризата са три основни фактора – прием на много течности, движение и редожни прегледи веднъж на година, година и половина. Защо?
-Приема на много течности 2.5 – 3.0 литра на ден, разрежда достатъчно урината, за да забави образуването на камъните. От друга страна, при повече урина, камъчетата се елиминират сами много по-лесно, когато са още малки песъчинки, без дори да се усети от пациента и те никога не стават толкова големи, за да предизвикат криза.
-Движението, и то активното друсане, също улесняват изпикаването на песъчинките докато са още малки и именно застоялият начин на живот е една от основните причини за образуването на камъни.
-Редовните прегледи позволяват да се следи състоянието на бъбреците и евентуално да се вземат марки преди да се появи кризата. Важно е да кажем че когато са в бъбрека, камъните не болят и пациентите често не подозират за тях. Болката и симптомите се появява едва, когато камъка попадне в уретера. Така че липсата на болка, категорично не означава липса на камък и само редовните прегледи на бъбреците при уролог и ехограхфия биха установили това с голяма сигурност и точност.
Вижте видето на Д-р Василев – специалист уролог, експерт в лечението на къмни с обяснения за видовете камъни, защо се образуват и защо се получава бъбречна криза:
Урологичен кабинет “Д-р Василев”, тле. 0898 765 649, ул. Г.С. Раковски, София