Monthly Archives: October 2018

Лазерно обрязване (циркумцизия)

Какво е лазерното обрязване?

Фимозата е състояние, при което кожата на главичката на пениса не може да се заголва лесно и свободно. Това е често срещан проблем, който при възрастните може да се предизвика от инфекция, диабет или други проблеми, а при малките момченца да е вроден.

Лечението на фимозата е чрез малка оперативна интервеция, наричана обрязване или по медицински – циркумцизия. При нея се отстранява тесния участък от кожата на главичката (т.нар. фимозен пръстен), след което главичката остава частично или непокрита с кожа. Изискванията към съвременното лечение е това да стане максимално бързо, безкръвно и с най-добър козметичен резултат.

Вижте демонстративно видео на отличните възможности на лазерното обрязване:

<iframe width=”560″ height=”315″ src=”https://www.youtube.com/embed/Ex7OqMwZVZ8″ frameborder=”0″ allow=”autoplay; encrypted-media” allowfullscreen></iframe>

Какви са отличните характеристики на лазерното обрязване?

  • Прецизно и безкръвно
  • Кратка продължителност – 10-20 минути
  • Използват се резурбируеми конци
  • Отличен естетичен резултат
  • Бързо възстановяване на нормален полов живот след 20-25 дни

За преглед и лазерно лечение на фимозата – Урологичен Център “Д-р Василев” – тел. 0898 765 649

Кръв в урината (хематурия)

Наличието на кръв в урината, т.нар. хематурия не е нормално състояние и задължително трябва да бъде уточнено, тъй като може да е симптом както на банално проблем като цистит или на някоя сериозна и опасна болест. Категорично, в случай на червена или розова урина Ви препоръчваме да посетите уролог и да избягвате самодиагностициране и лечение по интернет.

Хематурията е симптом на много различни и разнородни болести на бъбреците, пикочния мехур, простатата или уретрата и реално е налична при повечето урологични проблеми.
1. Камъни в бъбреците
2. Уроинфекции – цистити или пиелонефрит
3. Туморни на пикочния мехур
4. Тумор на бъбрека
5. Травма и др.

Кръвта може да бъде обилна и урината да е оцветена в тъмно червено или в малки, дори микроскопични количества, когато урината е розова или дори безцветна. Тежестта на хематуриата не винаги съответства на тежестта на болестта. Също така, тя може да бъде съпроводена с болки и болезнено уриниране или да бъде безсимптомна, което в повечето случаи е неблагоприятем фактор, особено ако става въпрос за мъж над 60 години, настоящ или бивш пушач (висок риск от рак на пикочния мехур).

Изследвания
Най-честото и просто изследване е т.нар. обикновена урина, при която се установява точното количество кръв в урината или се откриват микроскопски следи от нея.
Второто най-често изследване е т.нар. ехография или ултразвук – с него бързо, безвредно и евтино се установяват евентуални проблеми в пикочния мехур (като тумори например) или в бъбрека. Опитния специалист бързо и лесно може да се ориентира, особено с новите модели прецизни ехографски апарати.
При нужда и съмнение за сериозен проблем може да се наложат и допълнителни образни изследвания като скенер (КАТ) или магнитен резонанс.
В случаите на съмнение за уроинфекция се препоръчва т.нар. микробиология на урината, при която се установява конкретния причинител и съответно антибиограма, който показва антибиотичната чувствителност.

Какво да правите при кръв в урината?
Не се колебайте и не губете време – постетете специалист уролог, всичко останало е несериозно.
Научете още за кръвта в урината!

За преглед при уролог – Урологичен Център “Д-р Василев”, тел. 0898 765 649, ул. Г.С. Раковски №186, София