Monthly Archives: February 2014

Сиптоми на камъните в бъбреците

Уролитиазара се среща много често в нашия регион, и темата за нея е много актуална, като интересува много български пациенти. Често, пациентите са объркани и имат нужда от достоверна и разбираема информация за камъните в бъбреците – симптоми, диагностика и лечение.
Според Д-р Васил Василев, експерт в разбиването на камъни в бъбреците, клинична картина на уролитиазата извън бъбречната колика може да протече и с постоянна тъпа болезненост в лумбалната област. Тя може да бъде с различен интензитет – от лека до много силна. Предизвиква се от т.н. мълчаливи (спящи) или латентни конкременти. Според различните автори при 4% до 10% от пациентите заболяването протича безсимптомно. Това налага те да не подценяват оплакванията си и винаги да се консултират и изследват дори и при незначителна симптоматика. Своевременното откриване на камъка и поставяне на точна диагноза предпазва от бързо влошаване на състоянието на пациента.
Почти без оплаквания или с лека, тъпа болка, на която не се обръща сериозно внимание, протичат кораловидните и отливъчни конкременти. По същия начин се изявяват и някои по-малки конкременти в легенчето, както и тези, разположени в една или повече чашки на бъбрека. Най-често те се откриват случайно, когато пациентите се изследват по повод на друго заболяване. В други случаи конкрементът се открива при изследване на урината. Установените промени в нейния седимент насочват вниманието на лекаря да изследва и бъбреците. Най-често там се установяват конкременти с кораловидна форма, които изпълват цялото легенче. Те са фиксирани, нямат възможност да се движат, да дразнят лигавицата на легенчето и да причиняват хематурия.
В други случаи болката е тъпа, но с неопределен дърпащ и разкъсващ характер. Тя се провокира предимно от физическо усилие, стоене прав, движение и често периодично през неопределени интервали преминава в бъбречна колика. Усеща се повече като постоянна или тежест в поясната област, придружена с често уриниране, дразнене в пикочния канал и промяна в цвета на урината. По-често се установява, когато конкрементът е неравен и наранява стената на легенчето. Най-често болката е само в кръста, но може да се разпространи и по хода на уретера.

След 10 години няма да има, кой да ни лекува!

Според стетистически данни на Министерството на Образованието и Здравното Министерство средната възраст на българските лекари е значително завишена и по данни от НОЙ в следващите 10 години, приблизително 50 % от лекарския състав ще навърши пенсионна възраст.

Проблема идва от факта, след като половината от нашенските лекари се пенсионира, ще липсват попълнения, които да ги заместят. Причините са очевидно – много ниска популярност на тази професия сред младите и непрекъснат отлив от желаещи да учат медицина. Другият основен проблем е емиграцията на младите лекари към Западно Европейските държави, където вече се сблъскват с този проблем, но предлагат в пъти по-добри условия за професионално развитие и кариера. Факт е, че близо 80 % от новодипломираните медици напускат страната и нашата система не може да ги спре – нито чрез наредби, нито чрез високи заплати и добри условия за работа.

А проблема със всяка изминала година се задълбочава и ако не се вземат спешни мерки, след 10 години няма да има кой да лекува българските пациенти.

Болници ще подписват договори с НЗОК на сляпо!

Големите университетски болниците ще подписват договори със Здравната каса, без да знаят прогнозните си бюджети за тази година. Те са получили договори за годината с приложение, в което са предложени суми само за декември и януари, а останалите месеци са безплатни.

От НЗОК обясняват, че това било редовна практика и нямало нищо нередно, но директорите на болниците не са съгласни, тъй като по силата на това споразумение те подписват за безплатна дейност.

Реално Касата ни принуждава предварително да заявим, че ще работим без пари, е в последствие да нямаме аргумент да се оплакваме! Така не се прави здравеопазване и нашите пациенти ще страдат, тъй като ще се повтори ситуацията от миналата година, когато ще сме принудени да спрем редовен прием на болни през последните месеци, отново заради неразбориите на НЗОК!”, казва директор на столична Университетска Болница.

Неврогенен пикочен мехур

Редица неврологични състояния са свързани с анормална функция на мехура и сфинктерите.Пикочния мехур и сфинктерите на такива болни се определят като „неврогенни”.
При тези болни мехура и сфинктерите могат да бъдат свръх —или нискоактивни. Тук под „активност” са мехурното и сфиктерно налягане.
При нормална функция на долния уринен тракт по време на фазата мехурно пълнене детрузора е неактивен, а сфинктерното налягане е високо. По време на микция сфинктерът релаксира, а детрузора се контрахира.Такова състояние се определя като детрузор/ сфинктерна „синеергия”.
Свръхактивен е този пикочен мехур, при който се наблюдава неинхибирана мехурна контракция, създаваща високо налягане в момент, в които налягането в пикочния мехур нормално трябва да бъде ниско.Между контракциите мехурното налягане се връща към нормалните си стойности.
При пациенти с установено неврологично заболяване, терминът използван за свръхактивен пикочен мехур е” детрузорна хиперрефлексия”.
При други пациенти мехурната стена е „дебела”, с нискоеластични способности, като това състояние е известно като наличие на нисък меху рен”комплайънс”. При тях мехурното налягане нарства прогресивно по време на пълнене, като по този начин мехура е неспособен да съхранява урина при ниско налягане.
В другата крайност се разполагат пациентите, при които поведението На пикочния мехур е определено като”неактивно -при тях се наблюдава ниско налягане, както по време на пълнене, така нормално трябва да бъде Релаксиран. Това състояние е известно като”детрузор -външен сфинктер.

Автор: Д-р Васил Василев – уролог

Още за болестите на пикочния мехур >>

Какво е повишен туморен маркер за простатата (ПСА)?

Рака на простатата е най-често срещаното онкологично заболяване при мъжете. То може да бъде изцяло излекувано ако бъде диагностицирано навреме. Проблема идва от това, че това е коварна болест, която се развива с години и радко дава начални симптоми, които да ни насочат към него, а когато се появят – обекновено вече е много късно.

Това кара уролозите по цял свят да промотират т.нар. профилактика на простатата, която се състои в ежегодното изследване на ПСА и преглед при лекар.

Простатно Специфичният Антиген (ПСА) е молекула, специфична само за простатата и популярно се нарича туморен маркер за рак на простатата. Изследва се като се взема кръмва проба и нормалната му стойност би трябвало да е под 4 ng/ml. Разбира се, еднократното изследване не е винаги достатъчно, тай като са възможни промени и вариации между отделните проби, което трябва да се има предвид и да се следи скоростта на нарастване.

Вапреки че не е задължително, всяко покачване на ПСА е подозрително за рак на простатата и трябва да бъде уточнено. Това се прави най-сигурно чрез биопсия на простатата, която е единственото изследване, с което се доказва рака. Тя се извършва през ректума, чрез специална игла, като се вземат 10 късчета от простатата, които после се изследват под микроскоп и се търсят ракови клетки.

Научете още за туморния маркер за рак на простатата ПСА и какво да правите при повишаването му >>

В действителност, ПСА е спасил милиони животи, тъй като той позволява да открием рака още преди да са се появили симптомите, точно в стадия, когато е възможно да бъде радикално излекуван чрез операция – т.нар. радикална простатектомия. В по-късните стадии е възможно само забавяне на болестта, но не  и нейното излекуване. Това прави редовното, ежегодно изследване ан туморния маркер изключително важно, както и прегледа при уролог. По-добре да загубите 30 мин. веднъж в годината, но това може да ви спаси живота.

Автор: Д-р Васил Василев – уролог

Направиха уникална безкръвна операция на огромен камък в пикочния мехур!

Наш екип от уролози, ръководени от Д-р Васил Василев, експерт в лазерното разбиване на камъни извършиха уникална безкръвна операция на огромен камък в пикочния мехур с размери повече от 10 см.
“На пациента от няколко други болници са му предлагали единствено отворена операция и той попадна при мен случайно. Дори и безкръвна и с лазер, операцията беше истинско предизвикателство, тъй като става въпрос за два камъка в пикочния мехур – един 10 и един 3 сантиметра, които трябваше да разбия на много ситни парченца!”, казва Д-р Василев.
Операцията продължава малко повече от 2 часа и в крайна сметка, благодарение на професионализма и качествата на уролога, всичко минава успешно, а пациента е изписан в отлично здраве още на следващия ден.
Предлагаме ви кратко видео от операцията:

Лазерно разбиване на камъни в бъбреците

Малко след изобретяването им, както в почти всяка модерна технология, лазерите намериха сериозно приложение и в медицината. Съвременния прогрес в развитието на оптичните влакна – по-малък диаметър и по-гъвкави, направи лазерите много удобни за ендоскопско приложение. Благодарение на разработването на все по-финни ендоскопски инструменти, даващи възможност за достъп до цялата пикочо-отделителна система, използвайки единствено естествените отвори на тялото, урологията се превърна в може би е най-облагодетелствена от лазерната технология медицинска специалност.

Ендоскопското разбиване на камъни с лазер стана възможно благодарение на миниятюризирането и усъвършенстването на оптичните влакна (сонди), което позволи премиаването им през работния канал на уретероскопа и пренасянето на лъзерния лъч до всяка част на отделителната система. За информация, съвременните лазерни сонди (силициеви или кварцови), които се използват за ендоскопска интракорпорална литотрипсия са с дебелина около 200-400 микрона.

Като всеки друг хирургичен метод и лазерната литотрипсия има своите показания и противопоказания. Окончателното решение за използването на този метод трябва да бъде индивидуално и съобразено със състоянието на всеки отделен пациент.

През последните няколко, качествата на лазерното лъчение го превърнаха предпочитан метод избор пред всички други методи за ендоскопско разбиване на камъни. За съжаление, цената на източника на лъчение и сондите, които най-често са за еднократна употреба е много висока и често напосилна, особено в България, където само няколко урологични клиники разполагат с тази модерна техника.

Представяме ви кратък видео-клип на лазерна литотрипсия:

Автор на статията и видеото – Д-р Васил Василев – специалист в разбиването на камъни.

Лазерното разбиване на камъни в бъбреците >>

Лечение на бъбречните камъни

Ако имате камък, той няма да мине от само по себе си. Вашият лекар може да се наложи да се вземе определени мерки, за да ви отърве от него. В миналото, единственият начин за отстраняване на камък в бъбреците е бил чрез операция.

Сега, лекарите са въвели нови начини за справяне с проблема камъни в бъбреците. Следвъщите раздели описват някои от тези методи.

Разбиване на камъни в бъбреците или Екстрокорпорална литотрипсия

Вашият лекар може да използва специална машина, за да изпрати удърни вълни директно върху бъбречните камъни. При ударите големия камък се превръща в малки камъни – фрагменти, които ще минават заедно с урината през пикочните канали на отделителната система. Лекарите често го наричат ESWL за кратко. Литотрипсия е гръцка дума, която означава разбиване на камъни.

Съществуват два вида машини според вида на ударната вълна. С една машина, сядате във въна с вода. С най-новите машини, лежите на маса, като ударите идват от генератор, разположен извън тялото. Удърните върни се разпространяват през тялото и достигат до камъка като постепенно го разбиват на малки и ситни парченца. Важно е да се отбележи, че въпреки че е разбит, веднага след процедурата парчетата са още в бъбрека и трябва да се елиминарт с урината – т.е. да се изпикаят. Този процес е случаен, и обикновено продължава около 20 дни, като може да е съпроводен с болки. Говорете с вашия лекар по този въпрос, тъй като има лекарства, които значително биха облекчили този процес.

Модерно и качествено разбиване на камъни в бъбреците >>

Най-добрата лазерна операция за късо гемче

Гемчето е тънката ципичка, която свързва кожата на пениса (препуциума) с главата на пениса. Гемчето се нарича още юздичка или медицинския термин – френулум. То придържа препуциума към главичката, която остава покрита, когато пениса не е в ерекция.
Понякога, гемчето може да бъде късо и по време на ерекция, не позволява лесното заголване на главата на пениса. Това води до болки и теглене по време на полов акт, особено в началото му, когато пениса прониква във влагалището. В някои случаи, гемчето може да се скъса при акта, което е съпроводено с обилно кървене, което много плаши мъжете. Също така, късото гемче може да е причина за преждевременна еякулация и бързо свършване, тъй като в него са концентрирани голямо количество нерви, а кихато то е по-късо те се дразнят повече.

Лечението на късото гемче е основно оперативно, но се налага само когато то създава проблеми. Най-модерния и актуален метод е безкръвната, казерна операция за късо гемче.

Представяне ви видео-клип на лазерна операция за късо гемче. На клипа се вижда как Д-р Васил Василев – уролог, с голям опит в лазерната операция на късото гемче бързо и ефективно с лазерния лъч изрязва френулума. Операцията се извършва с локална упойка и продължава и продължава 4-5 мин.

Предимствата на лазера са че разането с него е много прецизно, бързо и безкръвно, като дефекта зараства почти без белег, а гемчето придобива нормална дължина.

Научете още за късото гемче>>

Еректилни дисфункции или Импотентност

Какво са еректилните дисфункции?

Ако често имате проблеми да получи или поддържате ерекцията си, може да имате еректилна дисфункция, или ЕД. Преди еректилните дисфункции са се наричали „импотентност„.

Какво причинява ерекция?

Когато сте сексуално стимулирани, мозъка ви изпраща нервните сигнали към пениса, предизвиквайки отпускане на мускулите в пениса, което улеснява притока на кръв в него. Пениса става по-голям и по-твърд, като един надут балон. Вените на пениса по това време се затварят, за да се спре оттичането на кръвта. След като кулминацията или след сексуална възбуда са преминали, вените се отварят и кръвни се връща обратно в тялото.

Какви са причините за еректилните дисфункции?

ЕД е най-често се държи на здравословни проблеми, които изискват лечение за да се предотвратят по-сериозни усложнения. Някои от проблемите, които могат да причинят ЕД са:

  • високо кръвно налягане
  • висок холестерол
  • диабет
  • употребата на алкохол или злоупотреба с наркотици
  • някои лекарства
  • нездравословни навици като пушене, преяждане, застояване
  • лечение на рак на простатата
  • нараняване или заболяване, което засяга нервите

Полезно: